Nyhed

Medlemmer efter svært år: Disse aktier vil vi have i 2023

Billede
Medlemmerne af Dansk Aktionærforening har kigget dybt i krystalkuglen og udpeger her næste års danske vinderaktier. Selvom hovedparten har lidt tab på aktiemarkederne i 2023, har de stort mod på nye investeringer, svarer de i foreningens nytårsundersøgelse.
Billede

Af
Christian Kjær

Redaktør, ck@shareholders.dk

BLIV MEDLEM AF DANMARKS STØRSTE INVESTERINGSFÆLLESSKAB

Langt hovedparten af medlemmerne svarer i en ny undersøgelse, at de har lidt tab på aktiemarkedet i 2022. Her afslører de, hvor de vil investere pengene i 2023.

Medlemmerne af Dansk Aktionærforening har ligesom resten af investorerne haft et svært år på aktiemarkedet i 2022. I en ny undersøgelse svarer 79 procent, at de har lidt tab på aktiemarkedet sidste år.

15 procent led et tab, der var større end 20 procent. 38 procent havde tab på mellem 0 og 10 procent, mens 26 procent svarer, at de slap med negative afkast mellem 0 og 10 procent.

De negative afkast har dog ikke skræmt medlemmerne væk fra aktiemarkedet. Tværtimod. Af de 1566 medlemmer, der har svaret på undersøgelsen, ønsker 19 procent af dem at sætte en endnu støre del af deres opsparing i aktier i løbet af 2023, mens 73 procent vil investere en uændret del af opsparingen i aktier.

Blot 8 procent ønsker at sætte en mindre del af opsparingen i aktier.

Enkeltaktier, ja tak

Undersøgelsen spørger også ind til, hvad medlemmerne vil investere i, og her er der især enighed om én ting: Hele 92 procent svarer nemlig, at de vil investere i enkeltaktier i 2023.

32 procent vil sætte penge i passivt forvaltede aktiefonde, mens 20 procent vil sætte penge i aktivt forvaltede aktiefonde.

Mindst er lysten til at investere i kryptovaluta, som kun 1 procent ønsker at sætte pengene.

Tror på positive afkast

Når lysten til at investere i aktier er overvældende, hænger det formentlig sammen med, at medlemmerne samtidig tror på positive afkast i C25-indekset i 2023.

69 procent vurderer, at afkastet i år vil lægge sig et sted mellem 0 og 10 procent. 13 procent er større optimister, da de tror, afkastet bliver mellem 10 og 20 procent. 0,65 procent svarer, at de tror på et afkast over 20 procent.

Medlemmerne udpeger årets vinderaktier

Nytårsundersøgelsen i Dansk Aktionærforening viser også, i hvilke C25-aktier medlemmerne forventer de største kursstigninger i. Medlemmerne kunne pege på tre aktier, som de venter de største stigninger i, og her er tilliden størst til aktien i Novo Nordisk. 36 procent peger på Novo-aktien som en af de danske aktier, de venter, vil stige mest i 2023.

”Novo er på mange måder det mest forudsigelige bud på en vinderaktie. I hvert fald er det den aktie, som er mest populær blandt de private investorer. Hvis man ser på kursrejsen de senere år, forstår man jo godt hvorfor. Det store spørgsmålstegn, som vi også hører fra flere analytikere, er dog om opturen på kursen kan fortsætte, eller om forventningerne til den fremtidige vækst allerede er kommet for højt op. At dømme efter de seneste ugers udvikling, kan aktien tilsyneladende fortsætte op mod kurs 1000 i det kommende år," siger direktør i Dansk Aktionærforening, Mikael Bak.

Lige i hælene på insulin-mastodonten ligger Bavarian Nordic-aktien, som 34 procent af respondenterne forventer vil være blandt de mest stigende aktier i 2023.

”Aktien har længe været populær blandt vores medlemmer. Det hænger formentlig sammen med, at det er en aktie, der både har et stort potentiale, og samtidig har taget nogle store op- og nedture i de senere år. Det er 'aktien for dig, som savner spænding', som en af vores analytikere tidligere har beskrevet den. Vi venter endnu på at se det store potentiale forløse sig," siger Mikael Bak.

Danske Bank-aktien sniger sig akkurat med ind på podiet, da 27 procent svarer, at aktien i Danmarks største bank vil være blandt de papirer, der leverer det bedste afkast i år.

”Trods mange nedture, prygl i pressen og lang ventetid på en afklaring for Danske Bank, har vi gennem årene set, at de private investorer har beholdt interessen for aktien. Og med udsigt til en mere rolig og stabil fremtid for banken, er der tilsyneladende mange, der tror på en uforløst potentiale på kursen," siger Mikael Bak.

Også aktierne i GN Store Nord og Vestas, tror medlemmerne på. Henholdsvis 24 og 21 procent har peget på netop de aktier som nogle af dem, de har størst tiltro til, når det angår kursudviklingen i 2023.

Se svarene i nytårsundersøgelsen herunder.

Nytårsundersøgelsen
Se, hvad medlemmerne svarede i nytårsundersøgelsen fra Dansk Aktionærforening