Sponsoreret indhold

Dansk installationskoncern søger vækst gennem børsnotering i Stockholm

Remote video URL
Efter et par års pause ser en ny dansk børsnotering dagens lys. Mendole er klar til markedet med en ambitiøs plan om at nå 500 mio. kr. i omsætning i 2028 gennem strategiske opkøb. Hør CEO Dan Lauritzen fortælle om casen, vækstmulighederne – og risiciene i dette interview.

Mendole – en dansk installations- og servicekoncern med hovedsæde i Danmark gør klar til børsnotering på Spotlight Stock Market i Stockholm.

I den anledning har selskabet besøgt Dansk Aktionærforenings tv-studie, hvor direktør Dan Lauritzen fortæller om selskabet, børsnoteringen og den planlagte vækstrejse. I programmet bliver der også sat fokus på nogle af de risici, man som Investor skal være opmærksom på.

“Stockholm har et stærkt miljø for mindre vækstbørser og en investorbase, der kender den type selskaber, vi er. Vi ser børsnoteringen som et strategisk skridt – ikke kun for at rejse kapital, men for at få en synlig og handlebar aktie, som vi kan bruge i fremtidige opkøb,” siger Mendoles CEO Dan Lauritzen i interviewet til Mød Selskabet.

Selve kapitalrejsningen er beskeden, og en del af provenuet går til transaktionsomkostninger. “Det er et første skridt,” forklarer Lauritzen. “Det vigtigste for os er at blive etableret på børsen og kunne bruge aktien som valuta i konsolideringen af markedet.”

Koncernen består i dag af flere selskaber – med NimTag og NimTag Service som de største og mest profitable enheder. Sammen står de for næsten 90 procent af omsætningen.

“Vi ønsker at bygge en stabil, lønsom platform gennem opkøb, som skal vokse trin for trin. Det er en langsigtet rejse, og her skal en børsnotering hjælpe os.” siger Dan Lauritzen.

Se Mendoles materiale til børsnoteringen her: https://mendole.com/investor/

Den svenske IPO-guide har gennemgået Mendoles investeringscasen. Du kan læse analysen her. https://www.affarsvarlden.se/ipo-guiden/bolag/mendole

Abonner på vores Youtube-kanal her:

Ansvarsfraskrivelse: Artikler, analyser, klummer eller interviews mm. i Aktionæren og på shareholders.dk kan ikke erstatte individuel rådgivning. Undersøg og vurder altid selv de investeringer, du overvejer, ud fra din investeringsstrategi, risikovilje og tidshorisont. De nævnte aktier er ikke købsanbefalinger. Dansk Aktionærforening og skribenterne kan ikke påtage sig ansvaret for eventuelle tab, som du måtte pådrage dig ved køb.