Politik

6 spørgsmål til politikerne om investorkultur

Billede
I den kommende uge modtager politikerne seks spørgsmål om deres syn på investorkultur, aktiesparekontoen, aktieavancebeskatning og de politiske rammer for investering i Danmark.
Billede

Af
Mikael Bak

Direktør i Dansk Aktionærforening

Bør aktieavancebeskatningen sænkes, fastholdes eller reformeres? Det er et af de spørgsmål, som partilederne i disse dage modtager fra Dansk Aktionærforening som en del af den intensiverede valgkamp. Samtidig inviterer foreningen hver af de 12 partiledere til at stille op til et kort interview, hvor vi sætter fokus på, om – og hvordan – de mener, at investorkulturen i Danmark bør styrkes efter valget.

Direktør Mikael Bak fortæller, at han i samarbejde med foreningens politiske konsulent, Lisbeth Grænge Hansen sender et klart budskab i valgkampen til alle partierne.

”Fremtiden for dansk økonomi og vækst kræver, at politikerne lytter til investorernes stemmer. I dag er der mere end en million private investorer, som har investeret deres egne opsparinger i særligt danske virksomheder. Og de private investorer spiller en helt central rolle i udviklingen af både nye børsnoterede selskaber og i vækstvirksomheder. Hvis vi vil fortsætte med at udvikle en bred dansk ejerskabskultur, hvor folk er klar til at investere og tage risiko, så kræver det handling fra politisk side. Og nu ønsker vi så at høre præcist hvad partierne står for,” siger direktør Mikael Bak.

Her kan du læse de seks korte spørgsmål, som Dansk Aktionærforening i de kommende dage vil sende ud til alle partiledere og partier om deres syn på investorkultur, aktiesparekontoen, aktieavancebeskatning og de politiske rammer for investering i Danmark. Mikael Bak fortæller, at foreningen – ligesom ved sidste valg – også forsøger at gennemføre korte interviews med partilederne, hvor der bliver sat fokus på partiernes holdninger og synspunkter.

I de kommende uger frem mod valgdagen forsøger vi at holde jer opdateret på partiernes svar og interviews.

Læs også vores politiske indspil til valgkampen i kronikken: “Lyt til investorernes stemme.”

De 6 spørgsmål til politikerne i valgkampen:  

1. Hvor vigtig er investorkulturen og de private investorers bidrag til dansk vækst?

  • Meget vigtig – der skal sættes ind for at styrke den danske investorkultur
  • Vigtig – men der er ikke behov for at ændre væsentligt på de nuværende rammer
  • Mindre vigtigt – de institutionelle investorer bør spille den primære rolle

2. Hvordan vil du prioritere disse fem indsatsområder (hvis målet er at styrke investeringsklimaet herhjemme)?
(1 = vigtigst / 5 = mindst vigtigt)

  • Forhøje Aktiesparekontoen
  • Lave en skattereform for aktieavancebeskatning
  • Styrke den finansielle uddannelse blandt unge og nye målgrupper
  • Styrke investorbeskyttelsen
  • Støtte iværksætteri og nye børsnoteringer

3. Aktiesparekontoen skal:

  • Udvides, så indskudsgrænsen hæves
  • Fastholdes som den er med den eksisterende indskudsgrænse på 174.200 kr.
  • Nedlægges

4. Hvis indskudsgrænsen på Aktiesparekontoen skal øges, bør den være:

  • 250.000 kr.
  • 500.000 kr.
  • Ubegrænset
  • Kontoen bør ændres, så beskatningen først sker ved udbetaling (lagerbeskatningen afskaffes)

5. Aktieavancebeskatningen skal:

  • Fastholdes på det nuværende niveau på 27 % og 42 %
  • Nedsættes og være på et ensartet niveau
  • Øges
  • Reformeres som del af en samlet skattereform

6. Danskerne investerer i stigende grad selv i danske virksomheder, mens pensionskasserne har flyttet flere midler til udenlandske aktier. Hvilket udsagn ligger tættest på dit syn?

 

  • Det er positivt, at flere danskere investerer i virksomheder
  • Det er vigtigt, at både private investorer og pensionskasser bidrager til investering i danske virksomheder
  • Pensionskasser bør investere der, hvor afkastet er højest, også selv om det er i udlandet
  • Pensionskasser bør i højere grad investere i danske virksomheder gennem politiske initiativer