Perspektiv

Fremhæver dansk udbytteaktie - samlet afkast på 700 procent

Billede
Udbytteaktier kan være et stærkt element i en aktieportefølje, påpeger investeringsstrateg.
Billede

Af
Christian Kjær

Redaktionschef, ck@shareholders.dk

Udbytteaktier kan være et stærkt element i en aktieportefølje. Det vurderer investeringsstrateg i Saxo Bank Oscar Bernhardtsen i en kommentar.

Også selvom udbytteaktier ofte betragtes som en smule støvede og kedelige sammenlignet med fx vækst- og teknologiaktier.

"Det kan give rigtig god mening at fokusere en del af investeringsporteføljen på aktier med højt udbytte. Både fordi det kan give indtægtsstabilitet med en regulær og forudsigelig løbende udbyttebetaling, men også fordi den langsigtede værdi af geninvesterede udbytter kan være større, end de fleste tror," skriver han i sin kommentar, hvor han specifikt fremhæver den danske rederiaktie Torm.

LÆS OGSÅ: Verdens største advarer: Gælder også danske investorer

"Aktien har generelt set gjort det godt de sidste 5 år, drevet af især højere fragtrater inden for tankskibe. Fokuserer man udelukkende på aktiens kursudvikling, har man siden august 2021 fået cirka 300 procent i afkast. Det er et afkast, der kan sammenlignes med flere populære og hypede teknologiaktier, men medregner man udbytter og antager, at de på udbyttetidspunktet blev geninvesteret i Torm-aktier, har man som aktionær fået et samlet afkast på næsten 700 procent," påpeger han.

LÆS OGSÅ: Ny aktiefavorit blandt private investorer

Det er selvfølgelig ikke alle udbytteaktier, der har givet samme totale afkast, men Torm er et godt eksempel på, at løbende udbytter og geninvesteringen af dem kan gøre en markant forskel for det samlede afkast over tid.

 

Kilde: Bloomberg, Saxo Bank.

Når man leder efter udbytteaktier, screener man ofte ud fra det ventede fremtidige udbytte i procent af markedsværdien. Som vist nedenfor er Torm den danske aktie, der ventes at betale det største udbytte i procent det næste år.

LÆS OGSÅ: Sætter gang i råvaremarkederne, krypto og mineaktier

På tværs af Europa og USA findes der ligeledes flere aktier, der er ventet at udbetale 6-8 procent over det næste år, som fx tobaksvirksomheden Altria, logistikvirksomheden UPS, medicinalgiganten Pfizer, ejendomsfonden Realty Income samt de tyske bilvirksomheder Mercedes-Benz og BMW.

Kilde: Bloomberg, Saxo Bank. Sorteret ud fra højeste indikerede udbytte det næste år. Danske aktier med over 5 mia. DKK i markedsværdi, S&P 500 med over 30 mia. USD i markedsværdi, Stoxx Europe 600 med over 20 mia. EUR i markedsværdi. Indikeret udbytte i % jf. Bloombergs markedsestimater.

Hør den seneste udgave af Dansk Aktionærforenings podcast Kurs mod ugen herunder.

Lyt med her:

Du kan lytte til podcasten på Apple, Spotify og Podimo.