
Flere unge kaster sig over aktier

Det er gratis at tilmelde sig Dansk Aktionærforenings nyhedsbrev, hvor du får aktieanalyser hver uge.
Ifølge en ny rapport fra FinansDanmark investerer ca. 24% af de unge i dag – en markant stigning siden 2019. En forklaring er uden tvivl aktiesparekontoen, der har gjort det lettere og skattemæssigt mere fordelagtigt for unge at investere, ligesom også corona-krisen skabte en generelt øget interesse for investering.
Interessen for investeringer blandt de unge er størst i storbyerne - i København er det hele 30 % af de unge, der er på aktiemarkedet.
Unge kvinder mest risikobevidste
Rapporten viser, at de unge kvinder spreder deres investeringer mere og oftere vælger fonde frem for enkeltaktier, mens de unge mænd typisk satser mere aggressivt og investerer direkte i aktier. Desuden viser rapporten, at flere unge i dag investerer frem for at købe bolig. Med stigende boligpriser har færre unge mulighed for at købe bolig og sætter måske derfor deres penge i aktier i stedet, som et godt springbræt til senere at kunne komme på boligmarkedet.
LÆS OGSÅ: "De skovler penge ind, selvom de vokser"
Ung Privatøkonomi
Samlet ses at investering i dag fylder mere i de unges mindset end tidligere og, at aktiemarkedet er blevet en vigtig brik i de unges hverdag. Rapporten viser også, at flere unge vil fortsætte med at investere – og måske endda begynde tidligere. For at støtte og fremme den udvikling arbejder Unge Aktionærer aktivt på at få endnu flere unge interesseret i investering. Gennem initiativet "Ung Privatøkonomi" lærer de andre unge om privatøkonomi, opsparing og investering. Helt konkret tager de rundt på landets gymnasier og giver eleverne en solid forståelse af aktier, renter, skat og langsigtet opsparing. Ved at nedbryde fordomme om, at aktieinvestering er svært eller kun for ”de rige”, får de unge et indblik i, at alle kan være med – og at selv små beløb med tiden kan blive store. Vi oplever, at gymnasie-besøgene gør, at mange opnår en forståelse af aktiemarkedet og tør tage springet.
Se mere om Ung Privatøkonomi og anmod om et besøg, hvis du/I har interesse i at få udbredt viden til flere unge.