Investorviden

40 års jubilæum: Claus Silfverberg

Billede

BLIV MEDLEM HER

I år har Dansk Aktionærforening 40-års jubilæum. Det markerer vi gennem en række artikler og analyser, der ser tilbage på årene, der er gået. I anledning af jubilæet har vi spurgt et par af de personer, der har kæmpet for investorernes interesser gennem årerne, og har været med til at sætte foreningen på landkortet.

Foreningens professionelle gennembrud
Claus Silfverberg var direktør i 12 år, fra 1995 til 2007, og står i dag som en af de mest markante skikkelser i foreningens historie.

Claus Silfverberg var ofte klar til at tage kampen op, i særdeleshed når det gjaldt bankerne og investeringsforeningernes vilkår og til tider mangelfulde oplysninger overfor de almindelige kunder.  Og pressen elskede de altid skarpe kommentarer fra direktøren.
 I dag husker Claus Silfverberg tilbage på et årti, hvor foreningen udviklede sig fra at være forholdsvis ukendt til at blive landskendt aktør som ”investorernes vagthund”. En vagthund, der både kunne vrisse og bide, ikke mindst når bankerne var for grådige og trådte ved siden af.

”Da jeg kom til, var der ikke nogen professionel organisation omkring Dansk Aktionærforening, så det var nogle vigtige år for dannelsen af det, som i dag er blevet fundamentet i DAF”, lyder det fra den tidligere direktør. Opskriften på succes var ifølge Claus Silfverberg en kombination af tydelige modstandere i form af de grådige banker, en tid med stigende aktiekurser, samt en iværksætter-direktør, der turde gå forrest og sætte foreningen på mediernes agenda.

”Bestyrelsen gav mig plads til at udfolde min iværksættertrang – og blev ved med det i mere end ti år, hvor medlemstallet bare steg og steg. Jeg sluttede et år inden finanskrisen, efter 12 år, og det skete samtidig med, at jeg vist ifølge nogle af bestyrelsens medlemmer var blevet for kritisk overfor blandt andet bankerne. Det var jeg ikke enig i, så derfor var der ikke andet at gøre end at skilles.”

BLIV MEDLEM HER