Stigende behov støtter op om aktien
Det er gratis at tilmelde sig Dansk Aktionærforenings nyhedsbrev, hvor du får aktieanalyser hver uge.
Danske Demant er blandt verdens største høreapparatproducenter – hvoraf i øvrigt to andre også er danske – henholdsvis GN Store Nord og Widex. Uanset AI’s indtog, vil der fortsat være brug for fysiske høreapparater. Det er dog en risiko, at in-ear hovedtelefoner med hjælp fra AI kan blive så gode, at de kan fungere som velfungerende høreapparater.
Demant-aktien er halveret siden toppen i 2021, og indtjeningen er også sendt noget ned, mens omsætningen modsat lå 25 procent højere i 2025 sammenlignet med 2021. Både omsætning og indtjening forventes dog at sætte ny rekord i år, og P/E 16,6 for 2026 synes at være ganske rimeligt. Indtjeningen per aktie forventes endda at stige 18 procent om året de næste to år fra 2026 og frem til og med 2028.
Udover risikoen i hovedtelefoner, er der et konstant teknologisk kapløb, hvor de enkelte producenter skiftes til at have mest fremgang, alt efter hvem, der har de nyeste og mest moderne modeller. Derudover har Demant også valgt at investere i detailbutikker, hvilket er en anden form for forretning med egne risici. Til gengæld får Demant på den måde adgang sin egen salgskanal.
Per Juul ejer ikke aktier i Demant.
|
Branche |
Børskode |
ISIN |
www. |
|
| Anbefaling KØB |
||||
Abonner på vores Youtube-kanal her:
Ansvarsfraskrivelse: Artikler, analyser, klummer eller interviews mm. i Aktionæren og på shareholders.dk kan ikke erstatte individuel rådgivning. Undersøg og vurder altid selv de investeringer, du overvejer, ud fra din investeringsstrategi, risikovilje og tidshorisont. De nævnte aktier er ikke købsanbefalinger. Dansk Aktionærforening og skribenterne kan ikke påtage sig ansvaret for eventuelle tab, som du måtte pådrage dig ved køb.