Nichespiller i den globale sundhedssektor
Det er gratis at tilmelde sig Dansk Aktionærforenings nyhedsbrev, hvor du får aktieanalyser hver uge.
Zealand Pharma blev grundlagt i 1998 i København og har i de seneste år sat stort ind på fedme- og diabetesmarkedet i direkte konkurrence med Novo Nordisk og Eli Lilly. I modsætning til de store konkurrenter, der bygger på GLP-1-teknologi, arbejder Zealand Pharma med alternative peptidplatforme. Det er potentielt komplementære teknologier, ikke direkte kopier. Zealands forretningsmodel adskiller sig også ved at tjene penge på upfront-betalinger, milepæle og royalties, og ikke på direkte produktsalg.
For et år siden handlede aktien til 568 kroner. I dag handles den til knap det halve. Toppen lå endnu højere – i december 2024 handlede aktien til omkring 770 kroner, og analytikere havde kursmål op mod 1.100 kroner.
Årsagen til den vigende aktiekurs er primært skuffende kliniske data. Zealands vigtigste fedmekandidat survodutide, og kandidaterne petrelintide og amycretin, har ikke overbevist markedet på samme måde som Novo og Lillys produkter.
I marts 2025 indgik Zealand Pharma en global licens- og samarbejdsaftale med schweiziske Roche om fedmemidlet petrelintide, og som led i aftalen betalte Roche en upfront-betaling på cirka 9,2 milliarder kroner. Aftalen har en samlet potentiel værdi på op til 5,3 milliarder dollar inklusive milepælsbetalinger.
Zealand er en nichespiller i den globale sundhedssektor og ikke for den risikosky. Muligheden for et seriøst rebound til aktien er til stede, når eller hvis Zealand formår at overbevise markedet om værdien af pipeline.
Peter Smed ejer ikke aktier i Zealand Pharma.
|
Børskode |
ISIN |
www. |
||
| Anbefaling PAS PÅ |
||||
Abonner på vores Youtube-kanal her:
Ansvarsfraskrivelse: Artikler, analyser, klummer eller interviews mm. i Aktionæren og på shareholders.dk kan ikke erstatte individuel rådgivning. Undersøg og vurder altid selv de investeringer, du overvejer, ud fra din investeringsstrategi, risikovilje og tidshorisont. De nævnte aktier er ikke købsanbefalinger. Dansk Aktionærforening og skribenterne kan ikke påtage sig ansvaret for eventuelle tab, som du måtte pådrage dig ved køb.