Præsentation af Sydinvest Megatrends fond
Investering i megatrends
DAF Københavns Vestegn inviterer, i samarbejde med DAF Københavns City, til et spændende foredrag med sales manager Mick Sommer fra Sydinvest, én af de få danske investeringsforeninger, der har specialiseret sig i megatrends.
Disse megatrends kan ses som store, langsigtede globale udviklinger, der påvirker økonomier, teknologier og samfund på tværs af landegrænser. De fungerer som langsigtede drivkræfter, der kan påvirke og ændre markeder, hvorfor der vil opstå investeringsmuligheder i takt med, at verdenen ændrer sig.
Mick Sommer vil præsentere Sydinvest og investeringsmulighederne i de fem megatrends, som investeringsforeningen ser som fremtidens vigtigste: demografiske skift, teknologisk innovation, fremtidens sikkerhed, fremtidens forbruger og klimaansvarlighed.
Fonden Sydinvest Megatrends vil blive grundigt gennemgået, så du får indsigt i deres investeringspolitik, risikoprofil, omkostninger, afkast, anbefalet investeringsperiode og meget andet.
NB: Der er ingen forplejning, drikkevarer mm. kan købes i baren.
Vi ser frem til at se dig,
Bestyrelsen for DAF Københavns Vestegn
Byens Hus
Hellerupvej 24
2900 Hellerup
Danmark