Fredagsbar: Kvindernes InvesteringsDag

kvinder | økonomisk frihed | investering | inspiration

Vi gør det igen - en fredagsbar med kvinder i fokus! ♀️

Investér i dig selv og kom med fredag d. 6. marts, når vi i anledning af Kvindernes Internationale Kampdag fejrer Kvindernes InvesteringsDag med god stemning, spændende talks, perspektiver fra Christiansborg og masser af fredagsenergi.

Du kan se frem til en sjov og hyggelig eftermiddag, hvor alle kan være med - uanset om investering er noget, du har beskæftiget dig med eller ej.

Tag din søster, hustru, mor, kollega, nabo eller gode ven med under armen til en fredagsbar, som I sent vil glemme.

🎤 Dagens talere:

Astrid Haug

Astrid Haug er rådgiver, forfatter, bestyrelsesmedlem og en markant stemme inden for digital kommunikation og samfundsdebat. Hun er kendt for sit skarpe blik på, hvordan vi håndterer store dagsordener som teknologi, klimakrise, demokrati og kommunikation i en kompleks verden. Hun er forfatter til bøger som 'Krise, krudt og kram', 'Unmute', 'Klimakommunikation' og 'Guld i mund' og har engageret sig aktivt i debatten om ligestilling og kvinders rolle i samfundet.

Astrid opfordrer kvinder til at tage plads – både økonomisk, professionelt og i den offentlige debat – og understreger vigtigheden af at tage kontrol over egne penge, pension og investeringer. Hun er bestyrelsesmedlem i bl.a. Maj Invest, Gubra, Symbion og Nørrebro Teater. Som hun selv siger: “Det er en fed følelse at have kontrol over sin økonomi og at investere sine penge i virksomheder, man selv har valgt og tror på.”

Karen West

Karen West har i mange år været en markant stemme i debatten om frihed, ansvar og ligestilling. Hun var en del af rødstrømpebevægelsen og medforfatter til den banebrydende bog 'Kvinde kend din krop'.
Karen er uddannet jordemoder og har arbejdet i faget i mere end tre årtier, hvor hun har fulgt kvinders liv helt tæt – både personligt og samfundsmæssigt.

I dag betegner hun sig som borgerlig liberal med et stærkt demokratisk og kønsligestillet værdigrundlag. Hun har bl.a. udgivet samtalebogen 'Frihedsfeministen', hvor hun reflekterer over frihedsbegrebet og kvindekampens udvikling gennem generationer.

Moderator: Nina Bendixen

Nina Bendixen er journalist, foredragsholder og erfaren moderator med en stærk profil inden for samfundsdebat, klimajournalistik og formidling. Hun er kendt for sin evne til at skabe nærværende, levende og meningsfulde samtaler, også om komplekse emner, samt for at give både talere og publikum plads i dialogen.

Som moderator for Kvindernes InvesteringsDag guider Nina publikum sikkert gennem eftermiddagens program og skaber rammerne for samtaler, refleksion, fællesskab og engagement.

✨ Program:

Du kan glæde dig til en eftermiddag med:

  • Samtale mellem Karen West og Astrid Haug
    Frihed, historie, nutid, magt, økonomi og kvinders rolle i samfundet

  • Perspektiver fra Christiansborg

  • Aktierejsen - inspiration til, hvordan man kan tage de første (eller næste) skridt

  • Musikquiz med de største pengehits med kvinder

  • Lækre drinks

  • Hygge, snak og networking

Vi glæder os til at se dig til en eftermiddag, hvor investering, fællesskab og fredagsstemning mødes. 🍸🎶

Billede
Kvindernes_InvesteringsDag26_talerne
Billede
DAF Kvindernes Dag
Medlemspris
50,00 kr.
Pris
100,00 kr.
Ledige pladser
0
-

Gammel Kongevej 11
1610 København
Danmark