Lær at tjene penge på aktier i AktieSkolen

Læs dagens markedskommentar

VELKOMSTPAKKE
til nye medlemmer


Aktiehåndbog
Online analyseprogram
Aktionærens Ordbog


LOG IND

Kun for medlemmer


NYHEDSBREV

Fornavn
Efternavn
E-mail adresse


Follow on LinkedIn

 

 


Resultat af afstemning til Dansk Aktionærforenings repræsentantskab 2009

1.081 medlemmer har afgivet deres stemmer i afstemningsperioden fra torsdag den 26. november kl. 8:00 til onsdag den 9. december kl. 8:00. Hvert medlem havde fem stemmer til rådighed. Alle 1.066 digitale stemmer var gyldige. 1 ud af 15 brevstemmer var ugyldig.




Den digitale afstemning er afviklet af VP INVESTOR SERVICES, der har sikret identifikation, anonymitet og stemmeoptælling med samme teknologi, som benyttes ved generalforsamlinger i aktieselskaber. Brevstemmer er administreret og optalt af Dansk Aktionærforenings sekretariat.

Dansk Aktionærforenings repræsentantskab består nu af i alt 52 medlemmer. 18 medlemmer er valgt i 2008 (heraf er en dog netop udtrådt), og 17 medlemmer er udpeget af lokalforeningerne.
Se alle medlemmer af repræsentantskabet her.