Mød Vestas på Dansk Aktiemesse

Lær at tjene penge på aktier i AktieSkolen

VELKOMSTPAKKE
til nye medlemmer


Aktiehåndbog
Online analyseprogram
Aktionærens Ordbog


LOG IND

Kun for medlemmer


NYHEDSBREV

Fornavn
Efternavn
E-mail adresse



Nyt ansigt til Aktiehåndbogen på nettet

15. januar 2010 - Af Jens Møller Nielsen
Send til en ven   Start debat   Udskriv siden

Dansk Aktionærforenings Aktiehåndbog har fået en ansigtsløftning ved årsskiftet. Læs om ændringerne og se den nye Aktiehåndbog her.

 
Dansk Aktionærforenings populære digitale Aktiehåndbog har ved årsskiftet fået nye klæder, der skal gøre håndbogen mere overskuelig og brugbar for private investorer.
 
I tæt samarbejde med foreningens nye leverandør af data, Aktiefokus, har vi blandt andet ændret, hvordan informationerne om hver enkelt aktie er opstillet og grupperet, så de optræder i mere naturlige kategorier og dermed forhåbentlig er lettere at overskue.
 
For de største selskabers vedkommende er der tilføjet en ekstra kolonne med estimater for udviklingen i det kommende regnskabsår, ligesom virksomhedsprofilerne er udbygget for de største selskaber. For at gøre plads til dette er de procentuelle ændringer fra år til år flyttet, sådan at man nu skal holde sin mus hen over de små blå ikoner for at se disse data.
 
Omvendt har vi for overskuelighedens skyld også ryddet op og sendt enkelte mindre benyttede informationer på pension.
 
Visse funktioner er endnu ikke helt på plads i den nye version af Aktiehåndbogen, men vil over de kommende uger blive indført på sitet, efterhånden som de er parate. Det drejer sig eksempelvis om beta-værdier, ordforklaringer til de mange analyse-begreber og brancheinddelingen, der endnu ikke er optimal.
 
Falder du over andre problemer i Aktiehåndbogen, eller har du forslag til nye funktioner eller informationer, vil vi meget gerne høre fra dig.
 
Også Dansk Aktionærforenings Aktieanalyseprogram er baseret på data fra vores nye dataleverandør og er derfor i øjeblikket under opdatering - men vil snarest være tilgængeligt igen.
 
13 år med Aktiehåndbogen
Dansk Aktionærforenings Aktiehåndbog udkom første gang i 1997 og har siden udviklet sig på tryk og senere også på nettet.
 
Den trykte Aktiehåndbog er fortsat yderst populær, fordi papiret giver overblik og mulighed for fordybelse på en måde, som mange ikke oplever, når de sidder ved computeren. Men det er også klart, at den digitale håndbogs informationer overhaler den trykte håndbog, allerede før den går i trykken. For på nettet er der den naturlige fordel, at kursdata og de nøgletal, der hviler på kursdata, kan opdateres dagligt, mens regnskabstal og andre data opdateres løbende, når de ankommer fra selskaberne.
 
Professionel leverandør
Den nye leverandør af informationer til Aktiehåndbogen er selskabet Aktiefokus. Aktiefokus er leverandør af finansielle nyheder og nøgletal til de store danske dagblade samt det største danske nyhedsbureau. Aktiefokus har over de seneste år udbygget sin position som leverandør til banksektoren, og selskabet servicerer nu også udenlandske banker.
 
Aktiefokus begyndte sine aktiviteter i 2001 og er stiftet af Tue de Neergaard, som har sit afsæt i den finansielle sektor.
 
SENESTE NYHEDSBREVE
Nyhedsbrevsoversigt

RELATEREDE ARTIKLER
Der er ingen relaterede artikler


SØG I ARTIKLERNE

Denne artikel stammer fra Aktionærens Nyhedsbrev
Tilmeld dig gratis her